بست‌های ساده دوپایه بدون روکش

 این مدل بست که به بست‌های دو پایه سنتی نیز معروف هستند، از ورق آهنی ساخته شده و پس از آن معمولاً سخت کاری می‌شوند. این نوع از بست‌ها شامل انواع بست دوپایه، مدل T بدون روکش و در برخی مواقع با روکش است. این مدل از بست‌ها مقاومت پایینی در برابر خوردگی دارند و در مناطق مرطوب توصیه نمی‌شوند. همچنین در مدل روکش‌دار آن به‌ خاطر داشته باشید روکش لاستیکی این نوع از بست‌ها به‌دلیل شکل، جنس و ضخامت تأثیر چندانی در کاهش انتقال صدا ندارند.

کاربری: لوله و اتصالات PVC،PE و PF

نوع: دو پایه،T ، رگلاژی

بست‌های گالوانیزه با روکش PVC

در این مدل ورق گالوانیزه در فرم موردنظر شکل داده می‌شود و پس از آن در وان PVC نرم غوطه‌ور می‌گردد تا روکشی از PVC بر روی آن شکل گیرد. این روکش با افزایش اصطحکاک با سطح لوله میزان گیرش بست را افزایش می‌دهد.

باید به ‌خاطر داشت که روکش pvc در کاهش انتقال صدا تأثیر چندانی ندارد.

کاربری: لوله و اتصالات PVC،PE و PF

نوع: سقفی، دیواری، رگلاژی،T

همچنین در برخی مواقع بست‌ها از ورق آهنی ساخته شده و پس از تولید آبکاری گالوانیزه می‌شوند. در ادامه مختصری از روش‌های آبکاری گالوانیزه شرح داده می‌شود:

آبکاری گالوانیزه گرم: در این روش قطعه فلزی موردنظر را وارد محیطی حاوی روی مذاب با دمای ۴۶۰ درجه سانتی‌گراد می‌کنند تا قطعه کاملاً در روی مذاب غوطه‌ور شود. پس از آن قطعه را از وان روی خارج می‌کنند. آنگاه لایه روی با اکسیژن و کربن واکنش انجام داده و تبدیل به لایه‌ای مقاوم در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی می‌شود. همچنین پس از انجام گالوانیزه گرم بین فولاد و روی مذاب نیز واکنش شیمیایی انجام شده و چندین لایه مرکب از آهن و روی، تشکیل می‌شود که از فلز در برابر خوردگی و سایش و زنگ‌زدگی محافظت می‌کند.

آبکاری گالوانیزه سرد: در روش گالوانیزه سرد (الکترولیز) نمک روی را داخل محلول آبی یا اسیدی (الکترولیت) ریخته و به قطعه موردنظر اسپری می‌کنند.

 در گالوانیزه کردن به روش گرم، فلز روی یا زنیک تا حدودی به درون آهن نفوذ می‌کند بنابراین مقاومت فلزاتی که با روش گرم گالوانیزه شده‌اند بسیار بیشتر از فلزاتی با روکش گالوانیزه به روش سرد است.

.بست‌های گالوانیزه با روکش لاستیکی

در این مدل بست‌ها ورق گالوانیزه به فرم بست شکل داده می‌شود و پس از آن نوار لاستیکی که معمولاً از نوع EPDM است بر روی بست مونتاژ می‌شود. برخی از انواع روکش این نوع از بست ممکن است از جنس لاستیک طبیعی NR یا NBR یا SBR باشد که در مقایسه با EPDM دارای مقاومت کمتری در فضای باز و ازن دارند.

این نوع از بست‌ها کارایی بسیار بالایی در کاهش انتقال صدا از طریق سازه به فضای مسکونی دارند و بهترین گزینه برای لوله و اتصالات سایلنت به شمار می‌روند. شکل و طراحی روکش‌ها و نیز میزان سختی لاستیک حلقه‌ها (shore A) در کاهش انتقال صدا تأثیر بسزایی دارد.

کاربرد: لوله و اتصالات PVC، PE، PF، silent PF

نوع: مهره دار سقفی، دیواری، رگلاژی، T

این مدل از بست‌ها نیز ممکن است از ورق آهن تولید شود و پس از آن آبکاری گالوانیزه شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید