دستورالعمل نصب و اجرا

مواردی کلی که لازم است در فرآیند نصب مورد توجه قرار گرفته و اجرا شود به شرح زیر می باشد:

1-برای برش لوله های فاضلابی بایستی از لوله بر روکات استفاده شده و لبه لوله پخ زده شود. برش لوله های فاضلاب با سنگ فرز، پروفیل بر، اره و … باعث متخلخل شدن مقطع لوله شده و در زمان جا زدن لوله در سوکت منجر با آسیب رساندن و یا حرکت حلقه آب بندی از جای خود و در نتیجه عدم آب بندی خواهد شد.

تعداد و فواصل بین بست ها باید با توجه به سایز لوله و در محل صحیح باشد. برای مهار لوله های پوش فیت بایستی بست های ثابت در پشت سوکت و بست های راهنما متناسب با سایز لوله در فواصل مشخص نصب گردند. فواصل بین بست ها  مطابق مبحث 16 مقررات ملی ساختمان ( تاسیسات بهداشتی- قسمت بست و ساپورت)  تعیین می گردد. در صورت عدم در دسترس بودن جداول مذکور فاصله بین بست های ثابت و راهنما بصورت حدودی و با استفاده از قواعد زیر مشخص می شود:

  • در لوله های افقی ( زیر سقفی)، فاصله بین هریک از بست ها حدودا 10 برابر قطر خارجی لوله ها است.
  • در لوله های عمودی، فاصله بین هر یک از بست ها باید حدودا 15 برابر قطر خارجی لوله و به فاصله حد اکثر 3 متر از یکدیگر باشد

برای مهار سیفون سه عدد بست به ترتیب روی شترگلو، خروجی و علمک سیفون لازم است. جهت جلوگیری از حرکت سیفون و خارج شده از حالت تراز بایستی بست های در محل خود اجرا و نصب گردند.

مهار لوله و اتصالات با سیم آرماتور بندی مجاز نمی باشد. سیم آرماتور بندی باعث آسیب به بدنه لوله خواهد شد. پیشنهاد می شود برای مهار لوله ها از بست یا بست پلاستیک کمربندی استفاده گردد.

از نصب بست روی سوکت خودداری شود. نصب بست روی سوکت ممکن است باعث تغییر شکل سطح مقطع لوله و در نتیجه عدم آب بندی شود.

شیب بندی لوله ها بایستی مطابق جدول زیر انجام شود. شیب کم باعث عدم تخلیه مناسب فاضلاب و شیب زیاد موجب حرکت فاضلاب مایع و ته نشین شدن و باقی ماندن فاضلاب جامد در لوله و گرفتگی آن خواهد شد.

حداقل شیب (درصد)

قطر لوله ( میلیمتر)

2

تا 65

1

80 تا 150

0/5

200 و بزرگتر

-در لوله های قائم باید سه راه بازدید برای انجام تست در نقاط زیر نصب شود:

  • در انتهای لوله ی قائم فاضلاب
  • یک عدد به ازای هر طبقه
  • برای لوله ونت قائم
  • روی لوله اصلی فاضلاب حداکثر به فاصله 3 متر از یکدیگر

– روش تست سیستم فاضلابی حداقل 3 متر ستون آب و مدت زمان 15 دقیقه می باشد. سیستم لوله کشی پوش فیت نیک بسپار بایستی بدین روش تست شود.

-در لوله های استک (رایزر فاضلاب) و همچنین مسیرهای افقی، شاسی کشی مناسب و صحیح بایستی اجرا شوند.

5-از ریختن ملات ماسه و سیمان روی لوله و سوکت جلوگیری شود. نفوذ شیرابه ماسه و سیمان یا بتن میتواند به حلقه های آب بندی آسیب برساند. لازم است تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شود.

 

-همزمانی انجام عملیات تخریب و دیوار کشی در کارگاه و سرویس های بهداشتی ممکن است باعث آسیب رساندن به لوله کشی شود که بایستی تمهیدات لازم در این خصوص توسط کارفرما اندیشیده شود.

-مطابق مقررات ملی لوله كشي تهويه ، بايد حداقل 15 سانتي‌متر بالاتر از سطح سرريز وسيله بهداشتي ( روشویی و یا سینک )‌ همراه با رعايت شيب لازم، به لوله عمودي تهويه متصل شود. رعایت این نکته در تمامی قسمتها لازم و ضروریست.

 

-برای جا زدن لوله و اتصالات در سوکت بایستی از مایع روان کننده استفاده شود. استفاده از سایر روان کننده با پایه مشتقات نفتی نظیر روغن موتور، گریس و … مجاز نبوده و موجب آسیب رساندن به حلقه های آب بندی خواهد شد.

-کلیه لوله و اتصالات پوش فیت فاضلابی نیک بسپار در بسته بندی و کاور مخصوص ارائه می گردد. در صورت قرار گرفتن لوله و اتصالات در مجاور مصالح ساختمانی ممکن است در اثر قرار گرفتن شن و سنگریزه در فاصله بین لوله و حلقه های آب بندی مشکلاتی پیش آید. بنابراین توصیه می شود در صورتیکه لوله و اتصالات از بسته بندی خارج شده باشند قبل از اجرا حتما محل سوکت و حلقه آب بندی توسط مجری تمیز شود.

-در هنگام عملیات جوشکاری توسط مجری بایستی تمهیدات لازم در خصوص جلوگیری از ریختن مواد مذاب روی لوله ها اندیشیده شود.

-ارتفاع انبارش لوله ها نباید بیشتر از 1/5متر باشد زیرا ممکن است باعث تغیر شکل سطع مقطع لوله و اتصالات شود. همچنین از قرار گرفتن لوله و اتصالات  در معرض تابش مستقیم آفتاب جلوگیری شود.

-در مواردی که نیاز به اجرای سیستم فاضلابی پوش فیت نیک بسپار در کف محوطه ساختمانی باشد برای جلوگیری از احتمال نفوذ شیرابه بتن و مصالح ساختمانی به داخل اتصال و تاثیر بر روی حلقه آب بندی باید 10 سانتیمتر قبل و بعد هر اتصال یا سوکت نوار پیچی شود. همچنین رعایت نکات زیر حائز اهمیت است:

  1. لوله و اتصالات بایستی در بستر نرم ( خاک یا ماسه) قرار گیرد.
  2. بهتر است با اجرای ترنچ (کانال) از فشار مستقیم روی لوله و اتصالات جلوگیری شود

– رعایت پیش نیاز ها در کل فرآیند نصب ضروری است. انجام عملیات لوله کشی قبل از دیوار کشی و … موجب آسیب به اجرا خواهد شد. توصیه می شود عملیات عمرانی شامل دیوارکشی و سیمانکاری قبل از اجرای لوله کشی انجام شود و یا تاکید لازم به عوامل ابنیه مبنی بر مراقبت از لوله ها صورت پذیرد

-توصیه می شود جهت جلوگیری از نفوذ بوی نامطبوع فاضلاب، حشرات و … به داخل ساختمان، پس از بهره برداری نسبت به  نصب لاستیک بوگیر اقدامات لازم صورت پذیرد.